Sokan panaszkodnak utólag, hogy a különféle lefestett felületeken, a festék a száradást követően, rövid időn belül elkezd repedezni, leperegni. Hogyha elhanyagoljuk a felületkezelés és a rétegek felépítés kötelező lépéseit, akkor ez még egy minőségi zománcfesték esetében is megtörténhet. A zománcfestékkel festhetünk fát és fémet egyaránt.
A fafelületeket gondosan át kell csiszolni, mert ettől érdesebbé válik, amitől jobb tapadást biztosít a zománcfestéknek, továbbá a felületi hibákat is el lehet tüntetni ezzel a módszerrel. Ha a csiszolást géppel végezzük, akkor ügyeljünk a megfelelő fordulatszámra. A túl magas fordulatszámmal belemarhatunk a felületbe, amit elég nehéz lesz utólag kijavítani. Ezt követően gondoskodni kell a portalanításról.
Hogyha fémet szeretnénk zománcfestékkel lefesteni, akkor szintén csiszolással távolítsuk el a rozsdafoltokat és oldószeres vízzel zsírtalanítsunk. Ezt követően már kezdődhetne is a zománcfesték felvitele, aminek nincs akadálya, ha fémről van szó. Viszont a fafelületek esetében lényeges az alapozás, amit favédővel tehetünk meg.
Ez többek között kiváló a pórustömítés szempontjából. Ezzel már elő is készítettük a terepet a zománcfestéknek. A zománcfesték a fémfelületeken is sokkal tartósabbá válik, hogyha előzőleg korróziógátló alapozót használunk. Ezzel biztosíthatjuk, hogy a rozsdafoltok nem fognak ismét előkerülni. Ezt a fajta festéket érdemes olyan környezetben alkalmazni, ahol jól mutatnak az így kialakított magasfényű felületek. Ennek köszönhetően esztétikus, egységes dizájn alakítható ki.